Nowości wnętrzarskie – sufity napinane – Modny Sufit
Sufit napinany – Krok po kroku
17 października 2019

Nowości wnętrzarskie – sufity napinane

Idealnie gładka powierzchnia sufitu to marzenie większości osób będących na etapie remontowania domu czy mieszkania. Naprawa starej powierzchni stropu, zwłaszcza tej popękanej, nierównej, to często kosztowny i bardzo czasochłonny proces. Alternatywą dla regipsów, czyli zabudowy Karton-Gips, staje się sufit napinany, który kusi estetyczną i równą powierzchnią przypominającą taflę lustra. Jest oryginalnym pomysłem na wykończenie wnętrz. Sprawia, że pomieszczenia wyglądają elegancko i nowocześnie.

fot.Kamil Kunach

Co warto wiedzieć o sufitach napinanych? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Jak wygląda montaż?

Sufit napinany to nie to samo co sufit podwieszany, a już zupełnie różni się od sufitu tradycyjnego, Zwany również sufitem naciąganym. Jest wykonany z tworzywa sztucznego co sprawia, że jest lekki i nie obciąża stropu. Podpinana się go na starannie wypoziomowanych profilach przymocowanych do ścian dookoła pomieszczenia. Membrana zostaje starannie napięta. Jej montaż wymaga nieco wprawy, ale jest szybki, mało inwazyjny i niedrogi w porównaniu do innych metod odświeżania sufitów. Warto rozważyć napinany sufit, jeśli mamy do ukrycia instalację na suficie lub chcemy wyznaczyć specjalną strefę w mieszkaniu. Mamy możliwość podświetlenia sufitów taśmą LED, która zużywa mniej energii od zwykłych żarówek. Oświetlenie LED nadaje naszemu sufitowi nowoczesności, elegancji. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, ze zdjęciem lub grafiką. Ciekawym rozwiązaniem jest gwiezdny sufit, sufit 3D. Twój salon czy sypialnia nabierze prestiżowego wyglądu.

Zastosowanie sufitu napinanego.

fot.Kamil Kunach

Sufit napinany przeznaczony jest do wszystkich typów pomieszczeń. Powierzchnia jest wytrzymała, nawet w przypadku zalania właściwej części starego sufitu – szacuje się, że sufit jest w stanie utrzymać ciężar równy 100 litrom wody. Co więcej, ten nowoczesny sufit zapobiega rozwojowi wilgoci, a co za tym idzie – pleśni i bakterii, które mogą prowadzić do poważnych schorzeń i chorób domowników. Powierzchnia jest również odporna na ogień – poparta certyfikatami EU. W razie pożaru opóźni zatem rozprzestrzenianie się płomieni na resztę pomieszczeń. Kolejną, niezmiernie ważną zaletą takiego rozwiązania jest łatwoś w utrzymaniu w czystości – . Najlepszym miejscem do montażu sufitu,są mieszkania nowoczesne oraz takie, gdzie ukrycia wymagaja stary tynk lub brzydkie rury czy nieestetycznie zamontowana klimatyzacja.

Sufit napinany niestety nie nadaje się do mieszkań o niskich stropach, poniżej 220cm. Dlaczego? Ponieważ montaż, wymaga pewnej odległości od sufitu. Sufit możemy zamontować już na odległość od 3cm od stropu. Za to doskonale sprawdzi się w wysokich mieszkaniach, np. w kamienicach. W suficie, montujemy również, kratki wentylacyjne, kratki do rekuperacji w domach.

Czym się różni sufit napinany od zabudowy karton gips?

Przede wszystkim montażem i wagą. Płyty kartonowo-gipsowe wymagają solidnego stelażu, przymocowanego do wielu miejsc do ścian i sufitu. Z kolei odświeżenie to gładź lub tynk, co generuje dużo pyłu i uciążliwego brudu. Z kolei sufit napinany to mniej kurzu, a co ciekawsze szybki montaż i możliwość wykorzystania oświetlenia LED. Sufit napinany możemy zamówić z możliwością nadruku na folii, np. gwieździstego nieba. Firmy montujące sufity napinane, a w tym modnysufit.pl – Sufity napinane z Chełma, montujący tego typu sufity mają piętnasto letnią gwarancję trwałości membrany, zaznaczając jednocześnie, że żywotność takiej konstrukcji szacowana jest na kilkadziesiąt lat. Dla porównania ekipy remontowe nie są w stanie udzielić gwarancji na sufity z płyt gipsowych, które mają tendencje do pękań na łączeniach.

Sufit napinany w nowoczesnym wnętrzu.

Niegdyś sufit napinany kojarzył się z przykrywaniem starych rur sztucznym tworzywem, ale zdążyli go już zauważyć profesjonalni projektanci wnętrz. Za pomocą podświetlonej (taśmą LED) folii można w ciekawy sposób wyznaczyć strefę poruszania się w holu albo przedpokoju. Można też w ten sposób wyznaczyć przestrzeń towarzyską – sufit napinany i podkreślony światłem będzie umieszczony np. nad kanapą w dużym salonie. Jest możliwość sterowania oświetleniem za pomocą aplikacji na smartphone, jak również sterownaniu głosem za pomocą ,,Alexy”. Ciekawostka: Ta technologia ma zastosowanie w siedzibie Uber w USA, San Francisco, w Dolinie Krzemowej. Zabawa światłem to ciekawa alternatywa dla zwykłych lamp sufitowych. Możemy zabawiać się kolorami, temperaturami i natężeniem światła.

Opracował. Kamil Kunach ,,Modny Sufit” – Sufity Napinane, Chełm